SISTEME DE COMUTATIE SI RUTARE (SCR)
Anul: |
III
TST Tehnologii
si Sisteme de Telecomunicatii |
Curs: |
|
Laborator: |
|
Proiect: |
|
|
|
>>>>>> |
C U R S U R I |
Curs 1: 27.02.24 10 am -12 pm |
Cap. 1: Comutatia digitala 1. Tipuri de comutatoare digitale |
Curs 2: 05.03.24 10 am -12 pm |
4. Comutator spatial multi-stagiu cu permutari complete
(Clos) 5. Comutator Clos strict fara blocare |
Curs 3: 12.03.24 10 am -12 pm |
8. Generalizarea conditiei lui Clos 9. Comutatoare spatiale multi-stagiu cu cale unica
(Banyan) 10. Comutatoare Batcher-Banyan (optional) |
Curs 4: 19.03.24 10 am -12 pm |
|
Curs 5: 26.03.24 10 am -12 pm |
14. Comutatoare STS 15. Comutatoare TST 16. Comutatoare TSSST
(optional) 17. Exemple practice de centrale telefonice si comutatoare
propriu-zise (optional) 18. Comutatoare in cloud (optional) |
Curs 6: 02.04.24 10 am -12 pm |
Cap. 2: Analiza traficului 19. Caracterizarea unui sistem de cozi de asteptare 20. Modelarea
sosirii clientilor in sistemul de cozi de asteptare: sosiri Bernoulli si
Poisson |
Curs 7: 09.04.24 10 am -12 pm |
21. Sistemul M/M/1/∞ 22. Sistemul M/M/1/N |
Curs 8: 16.04.24 10 am -12 pm |
23.
Sistemul M/M/m/∞. Formula C a lui Erlang 24.
Sistemul M/M/m/m. Formula B a lui Erlang |
Curs 9: 23.04.24 10 am -12 pm |
25.
Sistemele M/D/m/∞ si M/D/1/∞ 26.
Sistemul M/G/1/∞. Formula lui Pollaczek-Khinchin 27.
Prelucrarea traficului |
30.04.24 |
Zi
libera |
Curs 10: 07.05.24 10 am -12 pm |
Cap. 3: Algoritmi de rutare 28. Rutarea: definitii |
Curs 11: 14.05.24 10 am -12 pm |
29.
Algoritmul Bellman-Ford 30. Algoritmul lui Dijkstra |
Curs 12: 21.05.24 10 am -12 pm |
31. Algoritmul Floyd-Warshall (optional) 32. Comparatie intre algoritmii de rutare Bellman-Ford,
Dijkstra, Floyd-Warshall 33. Functia cost |
Curs 13: 28.05.24 10 am -12 pm |
34.
Rutarea optimala |
Curs 14: 02.06.24 10 am -12 pm |
* Recapitulare * Exemple de subiecte din anul universitar 2022-2023 |
|
|
>>>>>> |
L A B O R A T O A R E |
Lab. 1: 26.02.24 8 am – 10 am 29.02.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 01.03.24 8 am – 12 pm |
2233/2 2231/1, 2231/2 2232/1 2233/1, 2232/2 |
Lab. 2: 04.03.24 8 am – 10 am 07.03.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 08.03.24 8 am – 12 pm |
|
Lab. 3: 11.03.24 8 am – 10 am 14.03.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 15.03.24 8 am – 12 pm |
Cap. 1: Comutatia digitala 3. Comutator Clos strict fara blocare 4. Program pentru
proiectarea comutatoarelor Clos TUTORIAL: Lab_3
(Prezentare PowerPoint) RESURSE SOFTWARE: Masina virtuala cu programele de laborator |
Lab. 4: 18.03.24 8 am – 10 am 21.03.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 22.03.24 8 am – 12 pm |
5. Program pentru simularea
comutatoarelor Delta rectangulare 6. Program pentru simularea
comutatoarelor Omega rectangulare TUTORIAL: Lab_4
(Prezentare PowerPoint) |
Lab. 5: 25.03.24 8 am – 10 am 28.03.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 29.03.24 8 am – 12 pm |
7. Comutatoare spatiale multi-stagiu cu cai multiple
(Benes) 8. Program pentru simularea
comutatorului Benes TUTORIAL: Lab_5
(Prezentare PowerPoint) |
Lab. 6: 01.04.24 8 am – 10 am 04.04.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 05.04.24 8 am – 12 pm |
9. Comutator STS 10. Program pentru proiectarea comutatoarelor STS |
Lab. 7: 08.04.24 8 am – 10 am 11.04.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 12.04.24 8 am – 12 pm |
11. Comutator TST 12. Program pentru proiectarea comutatoarelor TST |
Lab. 8: 15.04.24 8 am – 10 am 18.04.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 19.04.24 8 am – 12 pm |
Cap. 2: Analiza traficului 13.
Program pentru calculul legilor de distributie Bernoulli, Laplace-Gauss si
Poisson 14.
Program pentru calculul formulelor B si C ale lui Erlang |
Lab. 9: 22.04.24 8 am – 10 am 25.04.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 26.04.24 8 am – 12 pm |
15. Probleme capitolul 2 (Analiza traficului) |
29.04.24 02.05.24 03.05.24 |
Zile
libere |
Lab. 10: 06.05.24 8 am – 10 am 09.05.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 10.05.24 8 am – 12 pm |
16.
Probleme din capitolul 1 (Comutatia digitala) + capitolul 2 (Analiza
traficului) Zi libera (se va reprograma) |
Lab. 11: 13.05.24 8 am – 10 am 16.05.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 17.05.24 8 am – 12 pm |
Cap. 3: Algoritmi de rutare 17.
Algoritmul Bellman-Ford |
Lab. 12: 20.05.24 8 am – 10 am 23.05.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 24.05.24 8 am – 12 pm |
18.
Algoritmul lui Dijkstra 19. Java
Applet pentru algoritmul lui Dijkstra |
Lab. 13: 27.05.24 8 am – 10 am 30.05.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 31.05.24 8 am – 12 pm |
Sustinere proiecte Nu se organizeaza alte sustineri in anul
universitar 2023-2024 !!! |
Lab. 14: 03.06.24 8 am – 10 am 06.06.24 8 am – 12 pm 2 pm – 4 pm 07.06.24 8 am – 12 pm |
Recuperari laboratoare Nu se organizeaza alte recuperari in anul
universitar 2023-2024 !!! |
>>>>>> |
P R O I E C T E |
P1: 28.02.24 10 am – 2 pm 03.03.24 6 pm – 8 pm 06.03.24 10 am – 2 pm 08.03.24 6 pm – 8 pm |
1. Adrese IPv4 2232/1,
2233/1 2231/1 2232/2,
2233/2 2231/2 |
P2: 13.03.24 10 am – 2 pm 15.03.24 6 pm – 8 pm 20.03.24 10 am – 2 pm 22.03.24 4 pm – 6 pm |
2. Teme proiect 3. Alocare
teme (Actualizat:
25.03.24) 4. Exemplu de configurare PBX-IP Asterisk si terminale
VoIP RESURSE SOFWARE: |
P3: 27.03.24 10 am – 2 pm 29.03.24 6 pm – 8 pm 03.04.24 10 am – 2 pm 05.04.24 4 pm – 6 pm |
5. Lucru
la proiecte: Abonatii SIP
(1XYZ, 2XYZ) si IAX2 (3XYZ, 4XYZ) 6. Recomandari proiectare !!! |
P4: 10.04.24 10 am – 2 pm 12.04.24 6 pm – 8 pm 17.04.24 10 am – 2 pm 19.04.24 4 pm – 6 pm |
7.
Lucru la proiecte: Implementare functii SIP (conform parametrului Y din tema
proiect) 2231/1
in loc de 14.04.23, 6 pm – 8 pm (Se acorda 0/0.25/0.5/0.75/1 punct) |
P5: 24.04.24 10 am – 2 pm 26.04.24 6 pm – 8 pm 01.05.24 03.05.24 08.05.24 10 am – 2 pm 10.05.24 4 pm – 6 pm |
8.
Lucru la proiecte: Implementare functii IAX2 (conform parametrului Z din tema
proiect) (Se acorda 0/0.25/0.5/0.75/1 punct) Zi
ilbera Zi
libera |
P6: 15.05.24 10 am – 2 pm 17.05.24 6 pm – 8 pm 22.05.24 10 am – 2 pm 24.05.24 4 pm – 6 pm |
9.
Lucru la proiecte: Integrare functii SIP si IAX |
P7: 29.05.24 10 am – 2 pm |
Recuperari proiecte Nu se organizeaza alte recuperari in anul
universitar 2023-2024 !!! |
Ultima actualizare: 25 martie 2024