Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: sigla_120X120.gif

 

SISTEME DE COMUTATIE SI RUTARE (SCR)

Switching and Routing Systems

 

Anul:

III TST

Tehnologii si Sisteme de Telecomunicatii

Curs:

Prof.dr.ing. Virgil Dobrota

Laborator:

Sl.dr.ing. Iustin Ivanciu,

Ing. Gabriel Lazar

Proiect:

Prof.dr.ing. Virgil Dobrota,

Ing. Gabriel Lazar

 

 

>>>>>> 

C U R S U R I

Curs 1:

26.02.19

10 am -12 pm

 

* Bibliografie

Cap. 1: Comutatia digitala

1. Functiile comutatiei digitale

2. Comutator spatial cu un stagiu

3. Clasificarea comutatoarelor spatiale multi-stagiu

Curs 2:

05.03.19

10 am -12 pm

 

 

4. Comutator spatial multi-stagiu cu permutari complete (Clos)

5. Comutator Clos strict fara blocare

6. Probabilitati de blocare. Grafuri Lee

7. Retea Clos de comutatoare IP

Curs 3:

12.03.19

10 am -12 pm

8. Generalizarea conditiei lui Clos

9. Comutatoare spatiale multi-stagiu cu cale unica (Banyan)

10. Comutatoare Batcher-Banyan (optional)

Curs 4:

19.03.19

10 am -12 pm

11. Comutatoare spatiale multi-stagiu cu cai multiple

12. Comutatoare temporale: T

13. Comutatoare temporal-spatiale: TS

Curs 5:

26.03.19

10 am -12 pm

14. Comutatoare STS

15. Comutatoare TST

16. Comutatoare TSSST (optional)

17. Exemple practice de centrale telefonice si comutatoare propriu-zise (optional)

18. Comutatoare in cloud (optional)

Curs 6:

02.04.19

10 am -12 pm

Cap. 2: Analiza traficului

19. Caracterizarea unui sistem de cozi de asteptare

20. Modelarea sosirii clientilor in sistemul de cozi de asteptare: sosiri Bernoulli si Poisson

Curs 7:

09.04.19

10 am -12 pm

21. Sistemul M/M/1/∞

22. Sistemul M/M/1/N

Curs 8:

16.04.19

10 am -12 pm

23. Sistemul M/M/m/∞. Formula C a lui Erlang (actualizat 08.06.19)

24. Sistemul M/M/m/m. Formula B a lui Erlang

Curs 9:

23.04.19

10 am -12 pm

25. Sistemele M/D/m/∞ si M/D/1/∞

26. Sistemul M/G/1/∞. Formula lui Pollaczek-Khinchin

27. Prelucrarea traficului

Curs 10:

07.05.19

09 am -10 am

Cap. 3: Algoritmi de rutare

28. Rutarea: definitii

07.05.19

10 am 12 pm

Sala 359

Prelegere Erasmus+:

Profesor Jaume Segura-Garcia, Universitatea din Valencia, Spania: Internet of Things (IoT)

Curs 11:

14.05.19

10 am -12 pm

29. Algoritmul Bellman-Ford

30. Algoritmul lui Dijkstra

Curs 12:

21.05.19

10 am -12 pm

31. Algoritmul Floyd-Warshall (optional)

32. Comparatie intre algoritmii de rutare Bellman-Ford, Dijkstra, Floyd-Warshall

33. Functia cost

Curs 13:

28.05.19

10 am -12 pm

34. Rutarea optimala

 

Curs 14:

04.06.19

10 am -12 pm

Sala 368

* Recapitulare

* Exemple de subiecte din anul universitar 2017-2018

Consultatii

09.06.19

12 pm 1 pm

Sala 359

Examen

10.06.19

8 am 11 am

Sali: 41 (2231, 2232), 359 (2233, anul IV TST)

>>>>>> 

L A B O R A T O A R E

Lab. 1:

28.02.19

8 am 2 pm

01.03.19

8 am 2 pm

1. Instalare Linux

2231/1, 2231/2, 2232/1

 

2233/1, 2232/2, 2233/2

 

Lab. 2:

07.03.19

8 am 2 pm

08.03.19

8 am 2 pm

2. Introducere in Linux: lucrul cu fisiere

Lab. 3:

14.03.19

8 am 2 pm

15.03.19

8 am 2 pm

Cap. 1: Comutatia digitala

3. Comutator Clos strict fara blocare

4. Program pentru proiectarea comutatoarelor Clos

 

 

Lab. 4:

21.03.19

8 am 2 pm

22.03.19

8 am 2 pm

5. Program pentru simularea comutatoarelor Delta rectangulare

6. Program pentru simularea comutatoarelor Omega rectangulare

Lab. 5:

28.03.19

8 am 2 pm

29.03.19

8 am 2 pm

7. Comutatoare spatiale multi-stagiu cu cai multiple (Benes)

8. Program pentru simularea comutatorului Benes

Lab. 6:

04.04.19

8 am 2 pm

05.04.19

8 am 2 pm

9. Comutator STS

10. Program pentru proiectarea comutatoarelor STS

 

 

Lab. 7:

11.04.19

8 am 2 pm

12.04.19

8 am 2 pm

11. Comutator TST

12. Program pentru proiectarea comutatoarelor TST

 

Lab. 8:

18.04.19

8 am 2 pm

19.04.19

8 am 2 pm

Cap. 2: Analiza traficului

13. Program pentru calculul legilor de distributie Bernoulli, Laplace-Gauss si Poisson

14. Program pentru calculul formulelor B si C ale lui Erlang

Lab. 9:

25.04.19

8 am 2 pm

10.05.19

8 am 2 pm

15. Probleme capitolul 2 (Analiza traficului)

2231/1, 2231/2, 2232/1

 

2233/1, 2232/2, 2233/2 (26.04.19: zi libera)

Lab. 10:

 

09.05.19

8 am 2 pm

17.05.19

8 am 2 pm

16. Probleme din capitolul 1 (Comutatia digitala) + capitolul 2 (Analiza traficului)

2231/1, 2231/2, 2232/1

 

2233/1, 2232/2, 2233/2

Lab. 11:

 

16.05.19

8 am 2 pm

24.05.19

4 pm 6 pm

Baritiu 26-28

Sala 359

Cap. 3: Algoritmi de rutare

17. Algoritmul Bellman-Ford

2231/1, 2231/2, 2232/1

 

2232/2, 2233/1, 2233/2 Recuperare pentru 26.04.19

 

Lab. 12:

23.05.19

8 am 2 pm

24.05.19

8 am 2 pm

Sustinere proiecte

2231/1, 2231/2, 2232/1

 

2233/1, 2232/2, 2233/2

 

Planificare sustinere

Rezultate proiecte (Actualizat: 27.05.19)

Nu se organizeaza alte sustineri in anul universitar 2018-2019 !!!

Lab. 13:

 

30.05.19

8 am 2 pm

31.05.19

2 pm 4 pm

Baritiu 26-28

Sala P01

18. Algoritmul lui Dijkstra

19. Java Applet pentru algoritmul lui Dijkstra

2231/1, 2231/2, 2232/1

 

2233/1, 2232/2, 2233/2 Recuperare pentru 31.05.19 (8 am 2 pm)

 

 

Lab. 14:

06.06.19

8 am 2 pm

07.06.19

8 am 2 pm

Recuperari laboratoare

2231/1, 2231/2, 2232/1

 

2233/1, 2232/2, 2233/2

Cepuc Artur: L9, L10 (sau L13)

Ciobota Darius: L9, L11 (sau L13)

Dulău Răzvan: L5, L10 (sau L11)

Mocean Dacian: L2, L3, L7 (sau L9, L1 nu se recupereaza)

Pop Tudor: L3, L9, (sau L10)

Manea Andrea: L2, L5 (sau L6)

Molnar Hilda: L2, L5 (sau L10)

Popa Roxana: L2, L7 (sau L8, L1 nu se recupereaza)

 

Studenti neeligibili:

Negrea Diana: L7, L11 (sau L13)

 

Nu se organizeaza alte recuperari in anul universitar 2018-2019 !!!

>>>>>> 

P R O I E C T E

P1:

27.02.19

06.03.19

4 pm 8 pm

01.03.19

08.03.19

6 pm 8 pm

1. Adrese IPv4

2232/1, 2233/1

2232/2, 2233/2

 

2231/1

2231/2

P2:

13.03.19

20.03.19

4 pm 8 pm

15.03.19

22.03.19

6 pm 8 pm

2. Teme proiect

3. Alocare teme (actualizat 08.04.19)

4. Exemplu de configurare centrala telefonica software + Demonstratie

 

 

P3:

27.03.19

03.04.19

4 pm 8 pm

29.03.19

05.04.19

6 pm 8 pm

5. Lucru la proiecte: Abonatii SIP (1XYZ, 2XYZ) si IAX (3XYZ, 4XYZ)

6. Recomandari proiectare

 

 

 

 

P4:

10.04.19

17.04.19

4 pm 8 pm

12.04.19

19.04.19

6 pm 8 pm

7. Lucru la proiecte: Implementare functii SIP (conform parametrului Y din tema proiect)

(Se acorda 0/0.25/0.5/0.75/1 punct)

 

 

 

 

P5:

 

 

24.04.19

08.05.19

4 pm 8 pm

10.05.19

6 pm 8 pm

17.05.19

2 pm 4 pm

8. Lucru la proiecte: Implementare functii IAX (conform parametrului Z din tema proiect)

(Se acorda 0/0.25/0.5/0.75/1 punct)

2232/1, 2233/1

2232/2, 2233/2

 

2231/1

 

2231/2

 

P6:

 

 

 

15.05.19

22.05.19

4 pm 8 pm

15.05.19

2 pm 4 pm

17.05.19

6 pm 8 pm

9. Lucru la proiecte: Integrare functii SIP si IAX

Recuperari proiecte

Nu se organizeaza alte recuperari in anul universitar 2018-2019 !!!

2232/1, 2233/1

2232/2, 2233/2

 

2231/1 recuperare in loc de 24.05.19 (6 pm-8 pm)

 

2231/2 recuperare in loc de 31.05.19 (6 pm-8 pm)

 

Ultima actualizare: 8 iunie 2019