uk

English version

 

INFORMATII

Informatii generale

Contact

PERSONAL

Personal didactic si de cercetare

Personal tehnic

ADMITERE

Admitere licenta

Admitere master

Admitere doctorat

PLANURI DE INVATAMANT

Planuri de invatamant

Arhiva planuri

ORAR

Orar

FINALIZARE STUDII

Diplome si dizertatii

Arhiva finalizare studii

RAPOARTE DE CERCETARE

Rapoarte de cercetare

CENTRE DE CERCETARE

Centrul de Cercetare in Tehnologii Multimedia si Telecomunicatii (CTMEDTC)

Description: logo_CTMTc

 

Centrul de Cercetare pentru Prelucrarea şi Securitatea Datelor (CCPSD)

Description: data_processing

 

 

LABORATOARE DE CERCETARE

Laboratorul de Cercetare pentru Sisteme si Aplicatii Multimedia (MSAL)

 

Laboratorul de Cercetare pentru Prelucrare si Analiza Inteligenta si Multimodala a Imaginilor si Semnalului Vocal (PAIMIV)

Laboratorul de Cercetare pentru Comunicatii Unificate in Cloud (UC Labs)

Description: logo_UCLabs

Laboratorul de Cercetare pentru Transmisiuni Digitale si Sisteme de Comunicatii

Description: Logo_DTL

 

Laboratorul de Cercetare pentru Comunicatii Wireless si Celulare

Description: CWL_logo_2.png

 

Centrul de competență pentru tehnologii wireless Intra-SATelit (IntraSAT-Tech)

 

Laboratorul de Ingineria Programarii cu Aplicatii in Telecomunicatii si Bioinformatica (HELIOS)

 

Grupul de cercetare in Prelucrarea Semnalului Vocal (SPEECH)

 

Laboratorul de Prelucrari de Voce

 

Laboratorul de Analiza, sinteza si recunoasterea vorbirii

 

Laboratorul de Cercetare Interdisciplinar - Sisteme Adaptive (ASL)

Description: logo_ASL

 

ACADEMIE LOCALA CISCO

Cisco-Electronica si Telecomunicatii

logo_cisco

TELEFOANE

Lista de telefoane

ADRESE WEB

Universitatea Tehnica Cluj-Napoca

Facultatea de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei

EVENIMENTE

Evenimente

Anunturi departament

 

image003

 

sigla image014



Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca, Departamentul Comunicatii, Strada George Baritiu 26-28, Cam.364, 400027 Cluj-Napoca, Romania, Tel: +40-264-401226, Fax: +40-264-401916, http://www.com.utcluj.ro

 

PERSONAL DIDACTIC SI DE CERCETARE

 

 

Colectiv

Teoria informatiei si codarii,

Decizie si estimare,

Tehnici de secretizare, Comunicatii mobile 3G/4G/5G, Comert electronic

Description: data_processing

Tel: +40-264-401265, +40-264-401564,

+40-264-401565, +40-264-401570, +40-264-1435

Fax:+40-264-401575

Prof.dr.ing. Monica BORDA

Monica.Borda@com.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Romulus TEREBES

Romulus.Terebes@com.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Raul MALUTAN

Raul.Malutan@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Mihaela CISLARIU

Mihaela.Cislariu@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Ioana ILEA

Ioana.Ilea@com.utcluj.ro

As.drd.ing. Stefania-Ramona BARBURICEANU

Stefania.Barburiceanu@com.utcluj.ro

As.drd.ing. Andreia-Valentina MICLEA

Andreia.Miclea@com.utcluj.ro

Doctoranzi in stagiu:

Andreia MICLEA, Stefania BARBURICEANU

Dumitru BALANICI, Vlad TOMSA, Radu MARINCEAN, Ionut CRACIUN, Constantin MITREA, Claudiu BIC, Alexandru ROMANIUC, George GROSU

 

 

 

Colectiv

Televiziune,

Prelucrari digitale de imagini,

Sisteme avansate de codare si compresie multimedia, Sisteme instruibile pentru analiza si interpretare a imaginilor,

Proiectarea si programarea bazelor de date

Description: logo_CTMTc

Tel: +40-264-401309, +40-264-401317,

+40-264-401808, +40-264-202360

Fax:+40-264-401399

Prof.dr.ing. Aurel VLAICU

Aurel.Vlaicu@com.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Radu ARSINTE

Radu.Arsinte@com.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Mihaela GORDAN

Mihaela.Gordan@com.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Bogdan ORZA

Bogdan.Orza@com.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Serban MEZA

Serban.Meza@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Camelia FLOREA

Camelia.Florea@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Aurelia CIUPE

Aurelia.Ciupe@com.utcluj.ro

Doctoranzi in stagiu: Adrian MICLEA, Tibor MOLNAR, Vasile NAN, Andras NYAKAS, Madalina MOISA

 

 

Colectiv

Sisteme de comutatie si rutare,

Retele de calculatoare,

Protocoale pentru Internet, Sisteme IoT Proiect, Comunicatii unificate in cloud,

Securitatea retelelor de telecomunicatii,

Calitatea serviciilor in NGN

 

 

Description: logo_UCLabs

Tel: +40-264-401264, +40-264-401816,

+40-264-401914,

Fax:+40-264-401916

 

Prof.dr.ing. Virgil DOBROTA

Virgil.Dobrota@com.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Daniel ZINCA

Daniel.Zinca@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Tudor Mihai BLAGA

Tudor.Blaga@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Andrei Bogdan RUS

Bogdan.Rus@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Iustin IVANCIU

Iustin.Ivanciu@com.utcluj.ro

Ing.sistem Gabriel LAZAR

Gabriel.Lazar@com.utcluj.ro

Doctoranzi in stagiu: Gabriel LAZAR

Calin-Marian IURIAN

Claudiu IAKKEL

Gheorghe-Romeo ANDREICA

Dan-Andrei MARGIN

Diana DEAC

Robert BOTEZ

Maria SALAGEAN (n. POPESCU)

Catalin-Marian PETRUTI

 

 

Marian.Iurian@com.utcluj.ro

Claudiu.Iakkel@net.utcluj.ro

Romeo.Andreica@com.utcluj.ro

Dan.Margin@com.utcluj.ro

Diana.Deac@com.utcluj.ro

Robert.Botez@com.utcluj.ro

Maria.Salagean@com.utcluj.ro

Catalin.Petruti@net.utcluj.ro

 

 

 

Colectiv

Microunde,

Radiocomunicatii,

Radiocomunicatii celulare,

Sisteme wireless,

Proiectarea retelelor radio, Sisteme IoT Proiect, Sisteme de comunicatii satelitare

 

Description: CWL_logo_2.png

Tel: +40-264-401403, +40-264-401404,

+40-264-401815, +40-264-202384,

+40-264-1285

Fax:+40-264-592081

 

Prof.dr.ing. Tudor PALADE

Tudor.Palade@com.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Emanuel PUSCHITA

Emanuel.Puschita@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Andra PASTRAV

Andra.Pastrav@com.utcluj.ro

Sl.dr.fiz. Paul DOLEA

Paul.Dolea@com.utcluj.ro

As.drd.ing. Cristian CODAU

Cristian.Codau@com.utcluj.ro

As.drd.ing. Rares-Calin BUTA

Rares.Buta@com.utcluj.ro

 

Doctoranzi in stagiu: Vasile TRIF, Fanica COLBEA, Eugeniu SEMENCIUC, Gheorghe MINTEUAN, Catalin POP, Sandu CIMPONERIU, Denis BETIVU, Mircea VLASIN, Raluca SIMEDRONI, Eusebiu JECAN, Zoltan PADRAH, Rares BUTA, Ovidiu DOLHA

 

 

Colectiv

Programarea calculatoarelor si limbaje de programare, Inginerie software,

Elemente software avansate in telecomunicatii,

Baze de date distribuite, Dezvoltarea de aplicatii pentru telefoane mobile

 

 

 

Tel: +40-264-401810, +40-264-401567,

+40-264-401278

Fax:+40-264-591689

Prof.dr.ing. Mircea VAIDA

Mircea.Vaida@com.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Petre POP

Petre.Pop@com.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Adriana STAN

Adriana.Stan@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Cosmin STRILETCHI

Cosmin.Striletchi@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Ligia CHIOREAN

Chiorean.Ligia@com.utcluj.ro

As.drd.ing. Mihai-Eusebiu JECAN

Eusebiu.Jecan@com.utcluj.ro

Doctoranzi in stagiu: Paul TOTA

 

 

 

Colectiv

Tehnici de modulatii,

Telefonie,

Transmisii de date,

Bazele transmisiilor de date cu debit binar ridicat,

Tehnologii de comunicatii pentru sisteme de transport inteligente

Description: Logo_DTL

Tel: +40-264-401806, +40-264-401906

+40-264-401924

Fax:+40-264-401906

 

Prof.dr.ing. Vasile BOTA

Vasile.Bota@com.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Zsolt POLGAR

Zsolt.Polgar@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Mihaly VARGA

Mihaly.Varga@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Zsuzsanna SUTA

Zsuzsanna.Suta@com.utcluj.ro

 

 

Colectiv

Sisteme cu microprocesoare,

Procesoare de semnal, Sisteme IoT Proiect,

Analiza, sinteza si recunoasterea vorbitorului

 

 

 

Tel: +40-264-401266, +40-264-401568,

+40-264-401571, +40-264-202383,

+40-264-401409, +40-264-401812

Fax:+40-264-591689

Prof.dr.ing. Eugen LUPU

Eugen.Lupu@com.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Anca APATEAN

Anca.Apatean@com.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Simina EMERICH

Simina.Emerich@com.utcluj.ro

Sl.dr.ing. Ovidiu BUZA

Ovidiu.Buza@com.utcluj.ro

 

Colectiv

Microprocesoare,

Prelucrarea semnalului vocal,

Tehnici de compresie a semnalului vocal

 

Tel: +40-264-401807, +40-264-202350, +40-264-202352

Fax:+40-264-591689

Prof.dr.ing. Mircea GIURGIU

Mircea.Giurgiu@com.utcluj.ro

Doctoranzi in stagiu: Alexandra DROBUT, Mihai CIOBANCA

 

 

Colectiv

Microunde, Antene pentru microunde, Sisteme IoT Proiect, Comunicatii cognitive, Gandirea sistemica pentru dezvoltarea profesionala, Etica si integritate academica

 

 

logo_ASL

 

Tel: +40-264-401241, +40-264-401913

Fax:+40-264-401913

Conf.dr.ing. Nicolae CRISAN

Nicolae.Crisan@com.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Ligia CREMENE

Ligia.Cremene@com.utcluj.ro

 

Ultima actualizare: 14 august 2021

Copyright 2002-2021 by Communications Department